Dobrovolníci zvelebí kopřivnickou hájenku

V pátek 12. října 2012 odstartuje projekt České rady dětí a mládeže s názvem „72 hodin – Ruku na to!“. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, kdy se zájemci v celé republice budou snažit pomoci druhým lidem, přírodě či svému okolí. Zapojí se také Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK), která bude s pomocí dobrovolníků zvelebovat hájenku na Janíkově sedle.

Sdružení spojující mládežnické organizace kraje má kopřivnickou hájenku v nájmu od počátku letošního roku a plánuje v ní pořádat řadu volnočasových a ekologických aktivit pro děti a mladé lidi z celého Moravskoslezska. „Některé oddíly na hájenku jezdí již nyní, ale většímu využití zatím brání stav objektu. Proto se snažíme získat prostředky z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a pokud vše vyjde, na začátku příštího roku by mohla být zahájena rekonstrukce hájenky. Do té doby budeme svépomocí opravovat a zvelebovat alespoň to, co sami zvládneme, aby se zde děti na svých výpravách cítily co nejlépe,“ uvedl Jan Dudek z RADAMOK.

Kdo má zájem přiložit ruku k dílu, je na hájence srdečně vítán například během následujícího víkendu: „V rámci akce 72 hodin chceme uklidit okolí hájenky, vysekat přerostlou vegetaci, usadit betonovou skruž pro dostatek pitné vody, vyčistit a opravit odpadní jímku. Uvnitř hájenku čistě vymalujeme, opravíme kamna a připravíme dřevo na zimu, aby se zde dalo pobývat i v chladnějším období. Zapojit se mohou všichni, kdo podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci,“ pozval zájemce Jan Dudek, „přijďte se přesvědčit, že sami můžete změnit spoustu věcí, které se vám nelíbí, a že stačí málo, abychom společně dokázali mnoho.“

Dobrovolnické práce na hájence začnou v pátek kolem 17. hodiny, ale zapojit se bude možné kdykoliv během víkendových 72 hodin (12. – 14. října) a také na jakkoliv dlouho. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, nebo o třídenní pracovní maratón. Bližší informace a instrukce získají zájemci na telefonním čísle 737 776 492.

Kampaň 72 hodin je letos v České republice pořádána poprvé. Shodný projekt však úspěšně probíhá už více než deset let v řadě evropských států a zapojilo se do něj přes dvě stě tisíc dobrovolníků. V podobných termínech jako u nás proběhne také na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Slovinsku a Bosně a Hercegovině. Více informací naleznete na www.72hodin.cz

Zdroj: www.koprivnice.cz

 

Patička pod spodním menu