Opravená hájenka zahajuje předběžný provoz

Kopřivnice (dam) – V závěru minulého týdne zástupci Rady dětí a mládeže Moravskoslezského kraje slavnostně otevřeli částečně zrekonstruovanou hájenku na Janíkově sedle. Již během září by na atraktivním místě v lesích nad městem měly strávit víkendy první turistické oddíly mládeže a to přesto, že opravy objektu nejsou ani zdaleka dokončeny.

„Hájenka je ve stavu, že už se zde dá nějakým způsobem fungovat. Není tady zatím stoprocentní komfort, ale turistické oddíly jsou zvyklé i na mnohem omezenější podmínky. Chtěli jsme, aby objekt už začal alespoň částečně sloužit svému účelu,“ říká Jan Dudek, předseda RADAMOK, který sdružuje dvě desítky zájmových organizací pro děti a mládež se zhruba 25 tisíci členy.

RADAMOK získal objekt hájenky od Kopřivnice do pronájmu v roce 2012 s příslibem její rekonstrukce. Od té doby do objektu investoval podle Dudkových slov bezmála 3 miliony korun. Mnohé náklady přitom nebyly dopředu plánované. Roubená část hájenky byla stejně jako střešní konstrukce v tak katastrofálním stavu, že musela být kompletně nahrazena. Zásadní byla také investice do odvlhčení a hydroizolace základů objektu. RADAMOK do investic vložil dotace od ministerstva školství v hodnotě 2,3 milionu korun, ale také další prostředky z jiných zdrojů a víc jak 7 000 hodin dobrovolnické brigádnické práce. V letošním roce, kdy se změnila pravidla pro poskytování dotací, mohly práce pokračovat jen díky tomu, že si sdružení vzalo půlmilionovou půjčku. Nyní členové RADAMOK s napětím očekávají rozhodnutí zdejších zastupitelů, kteří budou právě za týden projednávat návrh na odprodej hájenky současnému nájemci. „Toto rozhodnutí pro nás má zásadní význam. Na konci října se podávají žádosti o dotace u MŠMT a nově je podmínkou vlastnictví objektu. Pokud převod 10. září projde, tak se nám otevírá brána k možnosti požádat si o prostředky na pokračování rekonstrukce v příštím roce,“ uvedl Dudek. Pokud by zastupitelé pro převod ruku nezvedli, zůstane podle jeho slov objekt v současné podobě a RADAMOK bude v rámci platného nájemního vztahu hledat další možnosti financování rekonstrukce, což by bylo bez zmíněné dotační podpory velmi těžké.

Objekt už nyní disponuje zcela novou klubovnou a kuchyní v přízemí objektu. Do konce roku budou dokončeny také podkrovní obytné místnosti. Další pokračování rekonstrukce by pak podle odhadů, které má RADAMOK zpracovány, mohly přijít zhruba na další dva miliony.

„Čeká nás ještě budování sprch a systému centrálního vytápění. Velkou investicí budou také úpravy vnějšího vzhledu budovy. Vrátit by se mělo roubení i šindele a původní vzhled hájenky bude zachován,“ slíbil Dudek s tím, že projekt počítá i s terénními úpravami okolí hájenky či vybudováním venkovního hřiště. Podle slov Jana Dudka je poskytnutí další dotace ministerstva školství předjednáno. „O projektu vědí a podporují ho. Je zájem jej dokončit, když už se do rekonstrukce vložilo tolik prostředků. Podmínkou ale je právě vlastnictví objektu,“ dovysvětlil Dudek.

RADAMOK, který letos navíc slaví 15 let své existence, si kopřivnickou hájenku vybral především kvůli atraktivní lokalitě. „Pro Kopřivnici to mimo jiné znamená, že ostravské děti mohou využívat toto zařízení na úžasném místě v přírodě a zároveň blízko města Kopřivnice, které je nabité možnostmi využití volného času od sportovních aktivit přes muzeum až po blízkost Štramberka. Kopřivnice tím získává možnost propagovat své atraktivity v Ostravě a děti z Ostravy poznávají Kopřivnici a bezprostřední okolí,“ nechal se při otevření hájenky slyšet Zdeněk Hübner, zastupitel městského obvodu Ostrava-Jih, ve kterém má RADAMOK oficiální sídlo. Pokračování spolupráce města a RADAMOK vnímá příznivě také kopřivnická místostarostka Dagmar Rysová.

„Podařilo se nám získat partnera, který jasně deklaroval, že má obrovský zájem dotáhnout rekonstrukci do konce a objekt využít pro práci s dětmi. Již při organizování několika akcí v uplynulých třech letech jsme si ověřili, že nejde jen o sliby, ale o skutečnou spolupráci, proto je rozhodně v zájmu města jej v jeho další snaze podpořit,“ řekla místostarostka, která bude zastupitelům návrh na odprodej hájenky předkládat.

Zdroj: http://www.koprivnice.cz

Patička pod spodním menu