Roubenou Hájenku nahradí cihlové zdi

Kopřivnice (dam) – Výrazně větší stavební zásahy, než bylo původně plánováno, si vyžádá aktuálně probíhající rekonstrukce Hájenky na Janíkově sedle mezi Červeným kamenem a vrchem Pískovna. Po dokončené sanaci sklepních prostor měla původně přijít na řadu oprava střechy. Když ale byly provedeny sondy, ukázalo se, že stav roubené části stavby je horší, než se předpokládalo. Trámy, které kryly šindele, neměly dostatečný přístup vzduchu a začaly postupně hnít.

Přivolaný statik konstatoval havarijní stav dřevených částí stavby. Konstrukce střechy je podle jeho zjištění poškozena ze 40 % a nosné konstrukce zdí a především jejich rohové vazby jsou poškozené až ze 70 %. Statik proto nedoporučil pokládat na degradované dřevěné zdi novou střechu, mohlo by totiž dojít k posunutí, či dokonce zborcení nosných konstrukcí.

„Místo plánované rekonstrukce střechy tak nyní dochází k nahrazení původních dřevěných zdí zděnými a výměna střechy byla přesunuta až na příští rok,“ řekl místostarosta Miroslav Kopečný, který minulý týden společně s dalšími radními dal souhlas s poměrně zásadními opravami budovy. Město v tomto případě není samo investorem rekonstrukce, byť Hájenka mu stále patří. Na začátku loňského roku ji totiž získala do dvacetiletého pronájmu Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje, která také s finanční pomocí dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy rekonstrukci provádí. Právě provedení rekonstrukce chátrajícího objektu byla jednou z podmínek uzavření nájemního vztahu.

Cílem organizace sdružující nejrůznější oddíly dětí a mládeže v kraji je z Hájenky udělat základnu pro například víkendové akce svých členů. V přízemí má vzniknout herna a kuchyň s jídelnou. Z dosavadního skladu bude nové sociální zázemí a v horním patře dva pokoje pro nocležníky.

Termín dokončení rekonstrukce Hájenky podle předsedy RADAMOKu Jana Dudka není ohrožen. „Rekonstrukce probíhá na etapy a má být hotová do pěti let od podpisu smlouvy s městem. Letos tedy místo plánované střechy uděláme stěny a v dalších třech letech budeme s rekonstrukcí pokračovat,“ uzavřel Dudek.

Zdroj: www.kopřivnice.cz

Patička pod spodním menu