72 hodin na Hájence 12. - 14. 10. 2012

Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje se zapojila do akce „72 hodin – ruku na to“. Jako svůj projekt si vybrala opravy v objektu bývalé hájenky na Janíkově sedle v Kopřivnici. Tento objekt bude sloužit aktivitám dětí a mládeže a tak je nutné odvést opravdu kus práce.

V komínech bylo třeba vybrat saze usazené za mnoho let, ucpat přebytečné průduchy a vsadit nové komínové dvířka. V místnosti, která bude sloužit jako klubovna jsme museli odstranit nánosy sazí na zdech od v minulosti používaných petrolejek a svíček. Po suchém odprášení, jsme stěny umyli mýdlovou vodou od mastnoty a postupně omítkou a sádrou opravili všechny díry a praskliny. Nato jsme celou místnost dvakrát vymalovali do příjemné pastelově žluté barvy. Velké klubovně dominují stará kachlová kamna, které jsme kartáčkem řádně umyli, opravili vypadlé dvířka od topeniště a stříbřenkou natřeli dvířka i ostatní mřížky v kamnech. Nakonec jsme po malování vše očistili, umyli a vytřeli. Po nastěhování stolů a lavic nás příjemně prohřál pocit z dobře vykonané práce. Domů jsme si pak ještě odvezli na opravu a vypraní všechny záclony a závěsy.

Nemalovalo se jen dole v klubovně, ale i v horním patře, které bude sloužit pro spaní dětí. Toho se úspěšně zhostili dobrovolní pracanti z oddílu Šedé myšky z Pionýru Kopřivnice. Ti taky přispěli svými silami při úklidu a přípravě dřeva v okolí hájenky. Ještě s dalšími nařezali popadané kmeny v okolí, a poté je naštípali na polínka vhodné do kamen a uložili ve stodole.

Na hájence rovněž již dlouho nefungoval záchod, který se pravidelně po použití ucpával. Nezbylo nám, než pátrat po příčině. Brzy jsme objevili prastarou jímku, kterou nikdo mnoho let nečistil, a tak byla řádně přicpaná. Postupně se nám podařilo jímku vyčistit a obnovit poškozené části. Závěrem jsme vyrobili nový poklop, neboť starý se úplně rozpadl. Ten jsme natřeli impregnaci, aby chvíli vydržel.

Na místo dorazili i dobrovolní hasiči z Kopřivnice, kteří přijeli na naší prosbu, ať nám pomohou zlikvidovat vosí hnízdo, které se usídlilo mezi trámy ve stěně hájenky. Zásah trval chvilinku a vosí jsou snad nenávratně pryč.

Je toho ještě spousta, co se tento víkend udělalo, ale hodně toho ještě zbývá. Tolik práce se za jeden víkend zvládnout nedá. Nakonec se na „72 hodinách“ během víkendu vystřídalo 16 dobrovolníků. Kromě předsedy a ředitele z pořádajícího RADAMOKu nechyběli ani vedoucí z ostravských oddílu TOM Sihasapa, S.K a K.S. Dakota nebo již zmínění kopřivničtí Pionýři. Z Prahy rád přijel pomoct náš bývalý předseda, dnes generální sekretář KČT. Svou návštěvou nás podpořila tisková mluvčí Kopřivnice a redaktor z místní kabelové televize, kteří o naší práci natočili televizní šot.

Celkem jsme o víkendu odpracovali více než 200 hodin. Všem pomocníkům děkujeme.

Za Radamok, Vladimír Peter a Jan Dudek

Patička pod spodním menu